Na powojennym Górnym Śląsku 1945-1950

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Książka „Na powojennym Górnym Śląsku. Wspomnienia o wydarzeniach z lat 1945-1950” jest trzecim tomem wydanym przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w ramach serii Archiwum Historii Mówionej.

Najobszerniejszą część publikacji stanowi dwadzieścia wywiadów przeprowadzonych przez młodych uczestników projektu Archiwum Historii Mówionej ze świadkami ówczesnych wydarzeń (czytelnik znajdzie je w książce zarówno w polskiej, jak i - w drugiej części książki - w niemieckiej wersji językowej).

Tom rozpoczynają wspomnienia z początku 1945 roku przypominające spotkania ludności Górnego Śląska z żołnierzami Armii Czerwonej, a następnie z przybywającymi tu szabrownikami. Kolejne relacje przybliżają losy mieszkańców regionu, którym przyszło przejść przez doświadczenie komunistycznych obozów - sowieckich lub polskich.

Istotną część wspomnień zajmują akcja odniemczania, czyli usuwania języka niemieckiego z przestrzeni publicznej oraz powojennej polonizacji mieszkańców, akcji weryfikacyjnej itd.

W relacjach z lat 1945 - 1950 nie mogło zabraknąć wspomnień z przesiedlania i osiedlania na Śląsku ekspatriantów z Kresów wschodnich Rzeczypospolitej. O swoich doświadczeniach opowiadają zarówno miejscowi, którym przyszło mieszkać z nowo przybyłymi, jak i przybysze.

Wspomnienia świadków czasu zostały poprzedzone wstępem. Jego autorką jest dr Adriana Dawid, historyk z UO i opiekun naukowy projektu Archiwum Historii Mówionej. Książka jest dostępna w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w Opolu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska