Co to jest System Informacyjny Schengen? Jak sprawdzić SIS? Jakie dane są w SIS?

Tomasz Wróblewski
Tomasz Wróblewski
SIS to najszerzej stosowany w Europie system gromadzenia i przekazywania danych w celu zapewnienia bezpieczeństwa i zarządzania granicami. Parlament Europejski przyjął zmiany w funkcjonowaniu Systemu Informacyjnego Schengen.
SIS to najszerzej stosowany w Europie system gromadzenia i przekazywania danych w celu zapewnienia bezpieczeństwa i zarządzania granicami. Parlament Europejski przyjął zmiany w funkcjonowaniu Systemu Informacyjnego Schengen. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Wspólny system informacji Schengen wzmocni bezpieczeństwo w Unii Europejskiej. Dzięki udoskonalonemu systemowi informacyjnemu Schengen łatwiej będzie zwalczać terroryzm, przestępczość transgraniczną i nielegalną migrację w UE. Myli się ten, kto sądzi, że strefa Schengen to obszar absolutnej wolności. Państwa UE starają się zadbać o swoje bezpieczeństwo w ramach SIS.

Parlament Europejski przyjął w środę (24 października) trzy projekty rozporządzeń, które pozwolą unowocześnić System Informacyjny Schengen (SIS).

SIS to najszerzej stosowany w Europie system gromadzenia i przekazywania danych w celu zapewnienia bezpieczeństwa i zarządzania granicami.

System Informacyjny Schengen - co się zmieni?

Nowości w zmodernizowanym Systemie Informacyjnym Schengen to:

  • system powiadomień o osobach poszukiwanych w związku z przestępstwami i aktami terroryzmu;
  • zobowiązanie organów krajowych do przekazywania szczegółowych informacji na temat aktów terrorystycznych organom we wszystkimi innych państwami członkowskimi;
  • powiadomienia prewencyjne dotyczące dzieci zagrożonych uprowadzeniem, w szczególności uprowadzeniem rodzicielskim, oraz ostrzeżenia dotyczące osób nieporadnych ze względu na stan psychiczny lub fizyczny znajdujących się w sytuacji zagrożenia,
  • powiadomienia dotyczące decyzji o powrocie imigrantów do kraju pochodzenia wydawanych przez państwa członkowskie, które mają pomóc w egzekwowaniu tych decyzji (dotyczących obywateli państwa spoza UE nielegalnie przebywających na terenie któregoś z państw członkowskich).
  • Straż graniczna, policja, służby celne, sądowe i migracyjne w krajach należących do strefy Schoenem mają dostęp do systemu informacyjnego SIS. Dzięki nowelizacji przepisów Europol uzyska dostęp do wszystkich danych zgromadzonych w systemie, a Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) do danych powiązanych z jej kompetencjami.

Poseł sprawozdawca Carlos Coelho (EPL, Portugalia): SIS to centralny punkt wymiany informacji w Europie , zarówno dla straży granicznej jak i organów ścigania. Reforma ta przygotuje system na przyszłość, poprawi bezpieczeństwo i zapewni swobodę przemieszczania się. SIS jest i pozostanie największą, najczęściej wykorzystywaną i najlepiej wykorzystywaną bazą danych w Europie, przy jednoczesnym zapewnieniu większego bezpieczeństwa naszym obywatelom

.

Poseł sprawozdawca Jeroen Lenaers (EPL, Holandia): Z powodu braku wymiany informacji między państwami UE obywatel państwa trzeciego z nakazem powrotu może łatwo uniknąć obowiązku, udając się do innego państwa członkowskiego. Polityka w zakresie powrotu imigrantów powinna być bardziej skuteczna, w przeciwnym razie bardzo trudno będzie utrzymać wsparcie dla osób ubiegających się o azyl, które potrzebują naszej pomocy.

Co to jest System Informacyjny Schengen?

SIS został utworzony w 1995 r. po zniesieniu granic wewnętrznych w strefie Schengen. Bardziej zaawansowana wersja (znana jako "SIS II") została stworzona w 2006 r. i wdrożona w 2013 r.

System jest używany w 30 krajach Europy. W samym tylko 2017 r. sprawdzano w nim dane 5 miliardów razy.

  • Wewnątrz strefy Schengen nie ma kontroli granicznych. Prawie całkowicie zniknęły one z obszaru UE. Można podróżować na terenie Europy bez konieczności pokazywania paszportu.
  • W strefie Schengen można podróżować z jednego państwa do drugiego, ale nie można robić, czego dusza zapragnie. Państwa chcą zapewnić bezpieczeństwo w tej strefie.
  • Ich policja, urzędy celne i sądownictwo współpracują ze sobą. Przeprowadzają kontrole na terenie państw. jednostki kontrolne zastąpiły punkty kontroli celnej, które zatrzymują osoby, pojazdy i przedmioty poszukiwane przez policję.
  • Specjalne ekipy mogą wkroczyć do akcji w każdym momencie - na drodze, ale także na niebie, czy nawet na morzu. Kontrola granic zewnętrznych została zaostrzona, aby walczyć z przestępczością i nielegalną imigracją.
  • Potrzebna jest wiza, która zapewnia wjazd do strefy Schengen. Obywatele spoza strefy muszą poprosić o wizę maksymalnie na trzy miesiące.
  • Państwo może udzielić lub odmówić wizy, która obejmuje także inne państwa strefy. Za tymi środkami bezpieczeństwa kryje się SIS: system informacyjny Schengen. Pozwala on na wymianę danych o osobach i przedmiotach, aby policja mogła mieć dostęp do informacji o obywatelach i wiedzieć, czy np. dana osoba jest poszukiwana czy zaginiona lub zakazano jej wjazdu do danego kraju lub czy jakiś przedmiot jest kradziony lub podejrzany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska