Blachodachówka, jaką lepiej wybrać w arkuszach czy modułową?

.
Blachodachówka jest najbardziej popularnym materiałem używanym do pokrycia domów jednorodzinnych. W sklepach można dostać ją pod postacią arkuszy lub paneli modułowych. Początkowo blachodachówka była dostępna tylko pod postacią specjalnie przygotowanych arkuszy ciętych na wymiar. Obecnie ciekawą alternatywą stały się panele modułowe. Wybór typu blachodachówki powinien być rozpatrywany pod względem kształtu oraz stopnia skomplikowania dachu.

Blachodachówka w arkuszach
Blachodachówka w arkuszach powstaje w wyniku cięcia długich połaci na konkretny wymiar. Arkusze blachodachówki pomimo cięć są i tak dość duże, mogą nawet osiągać kilka metrów długości. Rozmiar arkuszy wyznacza się na podstawie wyliczeń długości konkretnego dachu. Wymiary dachu są ciężkie do sprecyzowania, dlatego też zazwyczaj ich zmierzenie powierza się wykwalifikowanym fachowcom. Osoby doświadczone dokonują obliczeń na podstawie rysunku konstrukcyjnego dachu. Często wykorzystują do tego celu specjalny program komputerowy. Dobrze wyliczony rozmiar dachu pozwala na zakupienie odpowiedniej ilości arkuszy oraz zapewnia, że materiał będzie idealnie dopasowany.

Wadą zakupionych arkuszy jest ich przeznaczenie tylko na jeden konkretny dach. W przypadku chęci użycia arkuszy na inny dach, musimy liczyć się z cięciem arkuszy oraz dużymi stratami materiału.

Gdy mamy do czynienia z prostym dachem, stworzenie jego pokrycia za pomocą blachodachówki w arkuszach przebiega bardzo szybko. Duże arkusze na zwyczajnie zbudowanej konstrukcji dachu są łatwe do położenia oraz zamontowania. Idealnie sprawdzają się w przypadku dachów jednospadowych i dwuspadowych. Natomiast dachy skomplikowane wiążą się z koniecznością cięcia arkuszy i tym samym stratami materiału oraz dłuższą pracą.

Oprócz tego dłuższa praca montażu i poniesione straty surowca przyczyniają się do wzrostu kosztów realizacji wykonania dachu. Trzeba także uważać podczas transportu i składowania na arkusze, ponieważ mogą one ulec uszkodzeniu.

Blachodachówka modułowa (panelowa)
Blachodachówka modułowa, inaczej nazywana panelową jest dostępna na rynku w postaci niewielkich części, które po ułożeniu tworzą kompletną całość pokrycia do montażu dachu. Panele są sprzedawane w różnych wielkościach, zazwyczaj ich wymiary wyznacza producent oraz narzuca model blachodachówki. Wymiary są niewyznaczane dla konkretnego dachu, dlatego też ich standaryzacja pozwala na zamówienie lub zwrot dodatkowych modułów. W przypadku korzystania z blachodachówki modułowej odpada problem dokładnego wyliczenia dachu, co jest niewątpliwie dużą korzyścią.

Blachodachówka modułowa zawsze jest wybierana na pokrycie dachu, gdy mamy do czynienia ze skomplikowanymi kształtami. Układnie lekkich i niewielkich modułów jest bardziej komfortowe i prostsze. Nawet, jeśli wystąpi potrzeba docięcia panelu, łatwiej można to wykonać niż w przypadku cięcia długiego arkusza blachodachówki. Oprócz tego nie traci się tak dużo materiału.
Dodatkowo transport raz składowanie blachodachówki panelowej jest o wiele wygodniejsze i łatwiejsze. Wynika to z tego, że moduły są pakowane w poręczne pakiety i dostarczane do odbiorcy na paletach.

Blachodachówka modułowa i jej montaż
Blachodachówka modułowa jest łatwa do ułożenia pokrycia dachu, ponieważ wstępuje pod postacią niewielkich elementów. Jednak podczas montażu należy zachować odpowiednie zasady, aby dach służył przez wiele lat oraz wyglądał estetycznie.
Przed rozpoczęciem układania pokrycia, należy wymierzyć połacie oraz sprawdzić więźbę dachową. Należy dokładnie przyjrzeć się przekątnym połaci oraz zobaczyć czy wszystkie kąty pomiędzy elementami są odpowiednio zachowane. Najważniejsze jest, aby górne powierzchni krokwi znajdowały się na jednej płaszczyźnie. W przypadku wystąpienie dużych odchyleń należy skorygować je przed rozpoczęciem układania modułów.

Cięcie modułów
Kiedy zaistniej potrzeba cięcia modułu należy wykonywać to ,, na zimno’’ za pomocą użycia narzędzi takich jak nożyce ręczne lub skokowe. Takie cięcie pozwoli na uniknięcie wykonania zabezpieczeń na przyciętych krawędziach. Krawędzie same schowają się pod ochronną warstwę cynku. Wykluczone jest używanie do tego celu szlifierek kątowych. Spowodują one wytopienie cynku oraz liczne uszkodzenia powłoki modułów. Zadrapania oraz zdarta warstwa ochronna przyczynią się do szybkiej korozji oraz możliwości wystąpienia rdzy.

Okap

Podczas montażu należy do końca krokwi zamontować deskę okapową, zaś później do niej pas podrynnowy i nadrynnowy. Następnie wykonujemy wstępne krycie, zazwyczaj jest tworzone za pomocą membrany dachowej. Układa się ją luźno na krokwiach i mocuje zszywkami. Na dole należy użyć do przymocowania przygotowanych kontrłat. Pas membrany powinien wystawać około 20 cm poza obrys budynku. W celu odprowadzenia ewentualnych skroplin po za deskę okapową. Do kontrłat przykręcić trzeba drewniane łaty z zachowaniem odpowiednich odległości.

Połacie dachowe
Zazwyczaj montaż modułów zaczyna się od okapu i układa w stronę kalenicy. Można montować panele od lewej do prawej lub od prawej do lewej, nie ma to większego znaczenia. W przypadku wystąpienia lukranów lub kominów, od tych elementów warto zacząć układnie połaci.

Najważniejsze jest ułożenie pierwszego rzędu paneli w sposób równoległy do linii okapu. Późniejsze skorygowanie modułów nie będzie możliwe, a więc należy wykonywać to powoli i dokładnie. Panele w kolumnach powinny zachodzić na siebie, zaś w rzędach układa się je naprzemiennie. Moduły najlepiej jest przykręcać za pomocą wkrętów samowiercących.
Podczas przeprowadzania montażu blachodachówki należy uważać, aby dekarze nie uszkodzili jej powłoki. Po przykręconych modułach nie można chodzić. Ekipa budowlana powinna podczas montażu mieć założone buty z miękką podeszwą. Na koniec trzeba usunąć za pomocą miękkiej szczotki opiłki z pokrycia, które mogły w przyszłości zarysować powłokę.

Traffic - Dachy Białystok
ul. Kombatantów 4/1
15-110 Białystok

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska